Πυργέας

Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος

Μεγάλη νίκη για τους άνδρες, 3-2 τον Άρατο Κιάτου

Μεγάλη νίκη επί του πρωτοπόρου και αήττητου ως τώρα Άρατου Κιάτου πέτυχε ο Πυργέας στο Δημοτικό Κλειστό Πύργου με 3-2 σετ. Ο γηπεδούχος για μία ακόμη φορά παρουσιάστηκε με σοβαρές ελλείψεις. Αγγελάκος, Στυλιανέσης και Κοσμάς, η τριπλέτα των Κεντρικών του, απουσίασε για διάφορους λόγους. Απόντες και οι Μουστάκης, Στάμος. Το κενό στο κέντρο κλήθηκαν να καλύψουν ο Βασίλης Τασσόπουλος, ο οποίος απέδωσε πολύ καλά στη θέση αυτή και ο νεαρός – από την ομάδα των Παίδων- Παναγιώτης Ζαχαρόπουλος, ιδιαίτερα μαχητικός και φιλότιμος. Είχαν πάντως δύσκολο ρόλο, μια και το Κιάτο εκδήλωνε μεγάλο μέρος των επιθέσεών του από το κέντρο. Πρώτη και θετικότατη εμφάνιση για τον Παναγιώτη Παναγιωτόπουλο από την Αμαλιάδα στο ρόλο του λίμπερο με τα χρώματα του Πυργέα. Επιθετικές αιχμές στα πρώτα σετ οι Γιάννης Νταλίπης από την άκρη, Χάρης Λόλας από τη θέση του διαγωνίου με καλά ποσοστά στα τελειώματα και Τασσόπουλος όπως αναφέραμε στο Κέντρο. Πολύ καλά μοίρασε το παιχνίδι ο πασαδόρος Δημήτρης Τσόκος, ενώ ο αδελφός του Παναγιώτης , αναγκαστικά λόγω των απουσιών εκτός από το ρόλο του προπονητή επωμίσθηκε και αυτόν του ακραίου στην πρώτη του φετινή εμφάνιση.
    Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τα πρώτα σετ, με τους φιλοξενούμενους να βλέπουν τα επιθετικά τους συστήματα να αποδίδουν και τελικά να παίρνουν το προβάδισμα με 1-2 και να πλησιάζουν στο να διατηρήσουν το αήττητο που είχαν μέχρι και την προηγούμενη αγωνιστική, αφού και στο τέταρτο σετ προηγήθηκαν με 1-7.Η ομάδα του Πύργου, πιθανότατα λόγω των συνεχών αλλαγών και της μη σταθερής της σύνθεσης είχε 'νεκρά' διαστήματα με σωρεία λαθών. Αγωνιζόμενη όμως με πάθος και θέληση για τη νίκη κάλυπτε τις αδυναμίες της και ισορροπούσε το παιχνίδι. Έτσι και στο σημείο αυτό επανήλθε από το 1-7 , πήρε το προβάδισμα και ισοφάρισε τα σετ οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Ίδιο σκηνικό και εδώ και το Κιάτο με καλό σέρβις φάνηκε να τελειώνει τον αγώνα και πάλι με 1-7!Στο σημείο αυτό, ο Γιάννης Μαρκόπουλος που ήδη από το προηγούμενο σετ ανέβαζε την απόδοσή του οδήγησε την ομάδα σε μεγάλη ανατροπή, με τον Άρατο να μένει από δυνάμεις και να μη μπορεί με κανένα τρόπο να αντιδράσει. Δεδομένων των συνθηκών η νίκη για τον Πυργέα είναι πολύ μεγάλη, παρά τον χαμένο εντός έδρας βαθμό, ενώ κατά γενική ομολογία το επίπεδο του αγώνα ήταν ιδιαίτερα υψηλό στα τρία τελευταία σετ.
    Μεγάλη βαρύτητα αποκτά ο αγώνας με την ΠΑΕ Άργης από την Καλαμάτα. Ο Πυργέας την υποδέχεται το Σάββατο το απόγευμα στο Δημοτικό Κλειστό Πύργου στις 6.00 μ.μ. και περιμένει την υποστήριξη των φίλων του στο κυνήγι μιας καθαρής νίκης. Δύσκολος στόχος, μια και η ομάδα της Μεσσηνίας έχει παρουσιάσει το πληρέστερο σύνολο εντός έδρας από όλες τις ομάδες της κατηγορίας. Αναμένοντας να παρουσιαστεί επιτέλους πλήρης η Ηλειακή ομάδα κυνηγά την σταθερή απόδοση, θέαμα και πάνω από όλα ουσία.
ΠΥΡΓΕΑΣ: (Προπονητής - Π.Τσόκος) Δ.Τσόκος, Νταλίπης, Μαρκόπουλος, Λόλας, Τασσόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Σάρκα.