Πυργέας

Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος

Ήττα για τους άνδρες, στην αυλαία του πρωταθλήματος, 3-1 στο Κιάτο

Την ήττα γνώρισαν οι άνδρες του Πυργέα, στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς, από τον πρωταθλητή Άρατο στο Κιάτο με 3-1. Η ομάδα του Πυργέα ταξίδεψε με πάρα πολλές και σημαντικές ελλείψεις, περιορίζοντας σε πολύ μεγάλο βαθμό τις επιλογές του Παναγιώτη Τσόκου. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι πασαδόρος αγωνίστηκε ο κεντρικός Μιχάλης Αγγελάκος, ο οποίος προσπάθησε πάρα πολύ να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα.

Παρόλες τις δυσκολίες, οι παίκτες του Πυργέα μπήκαν πολύ καλά στον αγώνα και στο πρώτο σετ είχαν σταθερά το προβάδισμα, όντες αλάνθαστοι και με πολύ καλές επιλογές, για να πάρουν τελικά το σετ με 21-25. Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν και πίεσαν την ομάδα του Πυργέα. Είχαν σταθερά βραχύ προβάδισμα, ήταν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία κι έτσι ισοφάρισαν σε 1-1, παίρνοντας το σετ με 25-20. Το τρίτο σετ άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι επέβαλαν το ρυθμό τους και έφτασαν εύκολα στο 25-15. Στο τέταρτο σετ οι παίκτες του Παναγιώτη Τσόκου προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, βελτιώθηκαν σε μεγάλο βαθμό και πίεσαν τους γηπεδούχους, όμως δεν κατάφεραν να τους χαλάσουν τη γιορτή που είχαν στήσει για την άνοδο, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν σοβαροί και πιο αποτελεσματικοί και έκαναν το 25-20 και το 3-1 στα σετ.
  Πολύ καλά τα πήγε ο Μικελόπουλος με καλά ποσοστά στην επίθεση και στην υποδοχή, ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια από το κέντρο με τον Στυλιανέση να είναι ιδιαίτερα αποτελσματικός σε επίθεση και μπλοκ, τομείς στους οποίους βοήθησε και ο Κοσμάς. Για τον Πυργέα αγωνίστηκαν οι: Αγγελάκος, Π. Τσόκος, Μικελόπουλος, Μουστάκης, Κοσμάς, Στυλιανέσης, Ζαχαρόπουλος, Γιαννακόπουλος, Μουζάκης, Τζαφεράι και λίμπερο ο Παναγιωτόπουλος.