Πυργέας

Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος

×

Σφάλμα

[sigplus] Κρίσιμο σφάλμα: Ο φάκελος εικόνων agones/2013-2014/men_pyr-omo υποτίθεται πως είναι μια σχετική διαδρομή προς τον βασικό φάκελο εικόνων όπως έχει οριστεί στον πίνακα διαχείρισης.

Πάλεψαν αλλά ηττήθηκαν οι άνδρες από την Ομόνοια Ναυπάκτου

Ηττήθηκαν οι άνδρες στον εντός έδρας αγώνα με την Ομόνοια Ναυπάκτου με 1-3. Σε έναν αγώνα όμως που ο Πυργέας μπορούσε να έχει καλύτερη τύχη, καθώς έκανε υπερπροσπάθεια να στείλει το παιχνίδι στο πέμπτο σετ, παίρνοντας έναν πολύτιμο βαθμό, αλλά διεκδικώντας και τη νίκη.

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Ομόνοια να διατηρεί βραχεία κεφαλή ως το τέλος του σετ, όπου με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα το κατέκτησε με 22-25. Στο δεύτερο σετ ο Πυργέας δε μπήκε ποτέ στο γήπεδο και εύκολα οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 14-25 και 0-2 στα σετ.

Από το τρίτο σετ όμως το παιχνίδι άλλαξε. αν και στο ξεκίνημα ο Πυργέας βρέθηκε πίσω με 1-8, εντούτοις κατάφερε να κάνει ολική ανατροπή και να βρεθεί μπροστά με 17-12. Η ομάδα της Ναυπάκτου αντέδρασε και επέστρεψε στο παιχνίδι, ισοφαρίζοντας σε 18-18. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι είχε δραματική εξέλιξη, όμως οι παίκτες του Χάρη Λόλα έβγαλαν στο παρκέ τον καλύτερό τους εαυτό και κατάφεραν να πάρουν το σετ με 26-24.

Στο τέταρτο σετ έγινε πραγματική μάχη. Οι δυο ομάδες επέδειξαν ιδιαίτερο πάθος και προσέφεραν ωραίο θέαμα. Ο Πυργέας βελτίωσε ακόμα περισσότερο την τακτική του και κατάφερε να διατηρεί ισχνό προβάδισμα ως το 19-18. Εκεί η Ομόνοια με καλό σέρβις πέρασε μπροστά με 19-23 κι έδειξε να καθαρίζει το παιχνίδι. Όμως ο Πυργέας με τον Αντώνη Παπαδημητρίου στο σέρβις έκανε την αντεπίθεσή του ισοφαρίζοντας σε 23-23. Στη συνέχεια με εκατέρωθεν χαμένα σέρβις, χαρακτηριστικό της έντασης και του άγχους από την εξέλιξη του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι πιο ψύχραιμοι κατάφεραν να κάνουν το 25-27, παίρνοντας έτσι τη νίκη με 1-3.

Για τον Πυργέα αγωνίστηκαν οι: Χ. Λόλας, Δ. Κριαράς, Γ. Τσώνης, Α. Παπαδημητρίου, Ο. Παρασκευόπουλος, Δ. Στυλιανέσης, Λ. Μπομπής (λ), Α. Πασάϊ, Η. Κιοφίρης, Ι. Παναγιωτόπουλος, Π. Χρονόπουλος.