Πυργέας

Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος

Επιστροφή στις νίκες για τους άνδρες, 3-1 τη Δόξα Αιγίου

Με τον καλύτερο τρόπο έπεσε η αυλαία του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος για τον Πυργέα, καθώς επικράτησε της Δόξας Αιγίου με 3-1. Με τη νίκη αυτή ο Πυργέας πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα και μπορεί πλέον να κοιτάζει ψηλότερα στη βαθμολογία.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπατιστάτου είχαν αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους, καθώς κατά διαστήματα έπαιζαν ωραίο βόλεϊ, αλλά έκαναν και λάθη. Η ουσία όμως είναι οι τρεις βαθμοί, που ήταν επιτακτικοί, ενώ θα μπορούσαν να έρθουν ακόμα πιο εύκολα.

Τα δυο πρώτα σετ είχαν παρόμοια εξέλιξη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 1-6, ο Πυργέας όμως με καλό σέρβις πέρασε μπροστά. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν κι έκαναν το 16-16 στο πρώτο και 14-16 στο δεύτερο σετ. Από εκεί και πέρα ο Πυργέας με ψυχραιμία και αποτελεσματικότητα πήρε τα σετ με 25-21 και 25-22.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε πιο ισορροπημένα, με τις δυο ομάδες κοντά στο σκορ. Η Δόξα με καλό σέρβις δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην υποδοχή του Πυργέα και πήρε προβάδισμα, το οποίο διατήρησε ως το 21-25.

Στο τέταρτο σετ ο Πυργέας ήταν εντυπωσιακός και κυρίως σοβαρός από την αρχή ως το τέλος. Πήρε μεγάλο προβάδισμα στο ξεκίνημα με 7-0, το οποίο στη συνέχεια διεύρυνε και έφτασε εύκολα στο 25-17 και 3-1 στα σετ.

Το πρωτάθλημα πλέον διακόπτεται για μια εβδομάδα, έτσι ο Πυργέας επιστρέφει στη δράση το Σάββατο 26/1, όπου υποδέχεται την πρωτοπόρο και αήττητη Καλαμάτα Volley.

Πυργέας: Δ. Τσόκος, Ι. Μαυροειδής, Γ. Μπατιστάτος, Γ. Τσώνης, Ι. Μαρκόπουλος, Δ. Στυλιανέσης, λίμπερο ο Χ. Λόλας, Π. Ζαχαρόπουλος, Π. Μπαρτζιώτης, Κ. Παπαδημητρίου, Γ. Τσούρας.

Δόξα: Α. Αδαμόπουλος, Δ. Παράσχος, Χ. Κορομπόκης, Ι. Λουτσόπουλος, Ζ. Κατσωνόπουλος, Π. Πανταζόπουλος, λίμπερο ο Τ. Γεωργακόπουλος, Ι. Λάφης, Α. Παπασταθόπουλος, Γ. Λαμπρόπουλος.